Nettó 40.000 forint feletti vásárlás esetén ingyenes a szállítás!

Blog

Forgácsolás, Ruko

A menetek kialakításáról

A menetek kialakítását vesszük górcső alá, hiszen vannak olyan esetek, ahol maga a menet biztonsági tényező, amit nem mindegy, hogyan alakítunk ki.

A menetek kialakítására típustól függően számtalan megoldást ismerünk, ám technológiailag csak kettőt.
  • Az egyik a forgácsolás: Ez minden olyan technológiát takar ahol a menet kialakítása vágással történik, ezáltal forgács keletkezik. Ilyen technológia a menetfúrás-vágás, esztergálás, menetmarás, örvénylő menetmarás.

  • A másik pedig a formázás (mángorlás): Itt a menetek kialakítása képlékeny alakítással történik, a menet kialakítása közben nem képződik forgács. Ilyen technológia a menetformázás, menet görgőzés.

A mángorolt menetek statikailag biztonságosabbak a vágott menetnél, ugyanis az anyag szerkezetében nem lép fel nyíró feszültség, a menetárkok sarokpontjainál kevesebb belső feszültség lép fel.
Nem minden anyag munkálható meg formázással, mivel porózusabb illetve ridegebb, mint amit lehet képlékenyen alakítani, ám az alábbi esetekben megfelelően alkalmazható:
Nem vas fémek például AlMgSi, ahol a szilícium tartalom nem haladja meg a 10-12%-ot. Acélok 1000-1200 N/mm2 szakítószilárdságig (VHM-el), bizonyos öntöttvasak stb. (Például a Ruko menetformázói). A menetformázók általában tovább bírják, mint a menetvágók, nem ritka az az eset, ahol 2-3x annyi menetet képes kialakítani, mint fúró társa.
Ami lényeges különbség a két technológia között, hogy kenést tekintve „igényesebb”. Nagyobb olajtartalmú emulzió vagy tiszta olaj ajánlott, mivel hajlamosabb az élrátét képződésre. Figyelem! Más magátmérővel kell elé dolgozni, mint vágásnál!
A forgácsolás szélesebb körben alkalmazott technológia. Előnye, hogy a legtöbb esetben a szerszám élezhető (Például menetfúró, vagy bizonyos menetvágó lapkák). A menetfúrás nem igényel speciális kenést, erre a célra alkalmas többek között a vágó-üregelő folyadék (Erről a linkről közvetlenül elérheted: WINDOLA Fúró, vágó és üregelő spray).
Lágyabb anyagoknál (Pl.: puhább alumínium) érdemes menetbetéteket alkalmazni. Ez azt a célt szolgálja, hogy nagyobb meghúzási nyomaték esetén a profil nem deformálódik (nem szakad ki a menet). (Ruko menetjavító készlet közvetlen elérése >) A betétet érdemes beragasztani a menetbe, ez biztosítja, hogy ne mozduljon ki.
A technológia kiválasztása előtt mérjük fel az igényeket. Mekkora szériáról van szó, hány darab menet érintett, a menetet kézzel vagy géppel kell-e kialakítani. Egyedi daraboknál a kevesebb néha több elven, jobban megérheti egy kézi menetvágó készlet. (Ruko menetvágó készlet közvetlen elérése >)
Gépi, közepes illetve nagy széria esetén, törekedjünk az anyaghoz megfelelő szerszámot választani, ugyanis éltartamban megtérül. (Például a Ruko gépi menetfúróját >).
A menetek fúrásánál vegyük figyelembe a menet méreteit, mélységét. Zsákmenet estén különösen fontos a menetfúró bekezdése. Az általános „C”-s menetfúrók 2,5-3 menetbekezdés után alakítják ki a menet végleges alakját. Válasszunk megfelelő bekezdésű menetfúrót (ha nem áll rendelkezésre elegendő hely, akkor „E” alak 1-1,5 menet), vagy ha lehetőség van rá, mindig a megfelelő mélységre fúrjuk a magméretet.
Átmenő meneteknél fontos a menet hossza. Rövidebb menetekhez használható egyenes hornyú, ám célszerűbb terelő éles változatát használni, ugyanis a keletkező forgács előre fele távozik, így nem sérti meg a kialakított menetet. Rövidebb zsákfurat esetén szintén alternatíva az egyenes hornyú menetfúró, ám abban az esetben is használható, ha rövid forgács keletkezik a leválasztás során (például.: szürkeöntvény). Hosszabb zsákmenetekhez megfelelőbb a csavarthornyú menetfúró. A szerszámon kialakított spirálszög befolyásolja a forgácseltávolítást, illetve forgácstörést. Rövidebb menetekhez egy 15°-os is elegendő lehet, hosszabbaknál 35°, lágyabb anyagoknál használható jobb lehet egy 45°-os.
Kosár

Bejelentkezés

Még nincs fiókod?

Facebook YouTube linkedin TikTok
Oldalsáv
Weboldalunk a felhasználói élmény fokozása érdekében sütiket (cookie) használ. Az oldal használatával beleegyezel ezek használatába. Adatkezelési Tájékoztatónkat ide kattintva érheted el.